کلیپ و تیزر

به شیوه ای جدید و متفاوت دیده شدن همواره دغدغه ای برای صاحبین مشاغل است. شیوه ای که در آن مخاطب بتواند به راحتی متوجه پیام شده و به ما اعتماد کند. برای این منظور تنها طراحی چند بنر تبلیغاتی و انتشار آن توسط رسانه های مختلف نه تنها کافی نبوده، بلکه تاثیر گذاری به مراتب کمتری را در اکثر موارد می گذارد. همواره یک پیام تصویری به دلیل درگیر کردن حواس، تاثیر گسترده تر و عمیق تری را می تواند در مخاطب ایجاد کند. در واقع کلیپ ها، رسانه های تصویری هستند که با ساده سازی مفاهیم و ایجاد جذابیت دو چندان میتوانند نظر افراد مختلفی را به خود جلب کنند تا با محصول و یا خدمت ما آشنا شوند.

انواع تیزر

یک تیزر تبلیغاتی معرف نوع خدمت و یا محصول مشتری است. بسته به نوع نیاز، نوع رسانه و سلیقه مشتری، یک تیزر می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد. تیزر در سبک های مختلف موشن گرافی دوبعدی، موشن گرافی سه بعدی، استاپ موشن، تهیه می گردد. بدیهی است که تعرفه هر یک بسته به نوع تخصص، تجهیزات مورد نیاز و درجه کیفی آن متفاوت خواهد بود.

عوامل موثر در کیفیت کلیپ

فرایند ساخت یک تیزر و کلیپ تبلیغاتی:

تعریف پروژه تیزر: پس از ارتباط با کارفرما از طریق تعدادی سوال نوع پروژه مناسب با درخواست مشتری و خدمات وی مشخص می شود. سوالات باید به گونه ای باشد که به تیم طراحی کمک کند با ذهنیت کارفرما آشنا شوند. این کمک قابل توجهی به چگونگی عرضه خدمت و ایجاد قالب مورد نظر خواهد کرد.

آماده سازی سناریو: با توجه به مباحثی که بین کارفرما و تیم مجری انجام شد، و همچنین با استناد به فرم بریف تبلیغاتی، جلسه ایده پردازی آغاز می شود. در نهایت بهترین ایده های قابل اجرا که برآورد جلسه میباشند، در قالب طرح درآمده و در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

پیش تولید: در این مرحله، سناریو انتخاب شده به منظور اجرا در اختیار تیم تولید قرار داده می شود. تیم تولید با توجه به آن لوکیشن، نوع لباس، بازیگران، دوربین و نورپردازی و … را تعیین کرده و همچنین تست های مورد نیاز از جمله تست لباس و گریم بر روی بازیگران اجرا می شود و نهایتا کار گروه تولید آغاز می گردد.

تولید: گروه تولید در تاریخ و ساعت مشخص شده با هماهنگی و مدیریت کارگردان در لوکیشین تعیین شده حاضر می شوند تا کار ضبط پلانها را بر طبق سناریو از پیش نوشته شده انجام دهند و نهایت کار تولید به پایان رسد.

پس از تولید: این مرحله پس از اتمام کامل پروسه ی فیلم برداری آغاز شده و فیلم های خام با نظارت کامل کارگردان در مرحله ی مونتاژ و سپس تدوین قرار می گیرد. تدوینگر، پلان های فیلم را به ترتیب پشت سر هم قرار می دهد. همچنین باید اطلاحات رنگ، هماهنگی صدا و تصویر، صداگذاری، افکت گذاری های مختلف را نیز در نظر بگیرد. در نهایت تیزر با خروجی با کیفیت و استاندارد گرفته شده و اختیار کارفرما قرار می گیرد.

مراحل ساحت انیمیشن و موشن گرافی حرفه ای و اختصاصی نیز به نوعی به ساخت تیزر شباهت دارد با این تفاوت که نیازمند لوکیشن خاص نیست. اما همواره دانش تخصصی بالایی می طلبد.

در صورت تمایل به داشتن کلیپ و یا تیزر تبلیغاتی حرفه ای، با ما در تماس باشید.

طراحی تیزر و کلیپ تبلیغاتی

عوامل موثر در کیفیت یک کلیپ

گاها پیش آمده که ساخت یک کلیپ خوب و با کیفیت مناسب را، تنها نیازمند دوربین های بسیار پیشرفته سینمایی و یک فیلم بردار خبره دانسته اند. این مورد قطعا در کیفیت و خروجی نهایی تاثیر دارد اما عوامل مهم دیگری نیز وجود دارد که در صورت نادیده گرفتن و یا کم اهمیت دادن به آنها، نتیجه کار دارای استاندارد مناسب نبوده و قابل استفاده نخواهد بود. از برخی عوامل که تاثیر بالایی در کلیپ شما می گذارد، می توان به این موارد اشاره کرد:

  • ایده پردازی خلاقانه. داشتن یک ایده که در آن اهداف و نیازهای مشتری شناخته شود، به جهت گیری مناسب کار کمک می کند.
  • داشتن سناریو واضح، گویا و اصولی. تمامی گروه تولید باید از نقش های خود به خوبی آگاهی پیدا کنند. همچنین سناریو باید به مشتری توضیح داده شود تا متناسب با اهداف وی پیش رود.
  • پس از آنکه فرآیند سناریو نویسی به پایان رسید و قطعی شد، نوبت به بررسی عوامل و تجهیزات مورد نیاز می رسد. مشخص کردن عوامل حرفه ای و متخصص بخش های مختلف پشت صحنه از جمله کارگردان، تصویربردار، صدابردار، طراح صحنه و لباس، طراح گریم، تدوینگر، انیماتور و تجهیزات مورد نیاز همگی پس از اتمام سناریو انجام می شود.
  • تدوین. پس از اتمام فیلم برداری و اجرای سناریو نوبت به مونتاژ و تدوین فیلم می رسد. یک تدوین مناسب به منظور تصحیح ایرادات احتمالی فیلم برداری، صدا، نور، اصلاح رنگ، افزودن آیتم های گرافیکی در صورت نیاز، گذاشتن افکت های مورد نیاز و… صورت میگیرد. بنابراین تدوینگر باید اطلاعات کافی در هر یک از زمینه های ذکر شده را داشته باشد تا بتواند تصویر را به زیباترین و با کیفیت ترین شکل ممکن در آورد.
  • ساخت موسیقی و صداگذاری. تصاویر جالب و زیبا جذاب هستند، اما هنگامی گیرایی آنها به بالاترین حد خود می رسد که با موسیقی و صوت های مناسب همراه باشد. گاهی اوقات لازم است آهنگ سازی و یا گویندگی برای یک  کلیپ خاص انجام شود.
  • در نهایت گرفتن خروجی استاندارد و مناسب برای ارائه به مشتری
فرآیند ساخت یک کلیپ تبلیغاتی